Rybik cukrowy to mały bezskrzydły owad, który często zamieszkuje nasze domy. Rybik zwany jest również „srebrzystą rybką”, ponieważ ma szary połyskujący kolor i swoim wyglądem oraz sposobem poruszania przypomina rybkę. Owad wprawdzie nie jest niebezpieczny dla ludzi, ale niszczy wiele rzeczy, które zawierają celulozę. Z artykułu dowiesz się, jak żyją rybiki cukrowe i co zrobić, by się ich pozbyć z domu.
Rybik cukrowy - semantyka, charakterystyka i styl życia owada
Rybik (Zygentoma) to owad należący do rzędu bezskrzydłych, do którego obecnie zalicza się ok. 500 gatunków. W Europie żyje około 60 gatunków, a w naszym kraju trzy gatunki, z których najbardziej znanym jest rybik cukrowy. Rybiki są najstarszym żyjącym do dziś rzędem owadów (najstarsze znalezione okazy pochodzą z dewonu).
Rybik cukrowy (Lepisma saccharina) jest najczęściej spotykanym owadem z rzędu rybików. Większość z nas widziała te małe i niezwykle zwinne owady o rybim kształcie i srebrnej poświacie, jak uciekały w szczeliny po zapaleniu światła.
Rybik prowadzi skryty i nocny tryb życia. Gatunki żyjące na wolności kryją się pod kamieniami, gałęziami, w ściółce, wierzchniej warstwie gleby i jaskiniach. Żywią się szczątkami roślin i martwych owadów.
Natomiast blisko ludzi żyją gatunki synantropijne rybików, bytujące w wilgotnych i ciemnych miejscach takich jak: piwnice, łazienki, toalety, magazyny, a także muzea i biblioteki. Żywią się celulozą i innymi resztkami pozostawionymi przez człowieka.
Rybik cukrowy - celulozowy szkodnik
Rybiki, choć nie są one niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, to bywają uciążliwe i mogą zniszczyć wiele cennych rzeczy. Zdobycie pożywienia dla rybika cukrowego nie jest problemem, gdyż jako nieliczne zwierzęta trawią celulozę. Dlatego ich pożywieniem jest wszystko to, co zawiera polisacharydy i prawdopodobnie stąd wziął się jego przydomek — cukrowy. Rybiki cukrowe to szkodniki, które niszczą m.in.:
- książki, dokumenty — rybiki cukrowe poza papierem żywią się składnikiem kleju używanym do wiązania papieru. Dlatego szkodnik ten zagraża książkom, dokumentom i albumom ze zdjęciami.
- tapety, okleiny — szkodniki lubią także skrobię zastosowaną również w kleju tapicerskim, co powoduje, że mogą gryźć tapety, w skutek czego odstają one od ściany.
- tkaniny — rybiki cukrowe jedzą także tkaniny z włókna naturalnego pochodzenia, takie jak: bawełna, jedwab, len czy wełna.
- opakowania żywności — rybiki mogą przegryźć opakowania żywności zwłaszcza papierowe torebki np. zawierające mąkę.
Jak pozbyć się rybików cukrowych?
Rybiki to uciążliwe szkodniki, których ciężko się pozbyć, ponieważ żerują nocą, są szybkie i bez jedzenia mogą przeżyć nawet rok. Niemniej jednak możemy przestrzegać kilku zasad, aby rybiki u nas nie zagościły.
Pozbądź się wilgoci — owady te lubią wilgoć i ciemne miejsca. Dbaj o wentylowanie pomieszczeń, wycieraj mokre powierzchnie i zastosuj pochłaniacze wilgoci. W miarę możliwości zadbaj o dostęp do światła w pomieszczeniu.
Trzymaj pożywienie w pojemnikach — przechowuj żywność w szczelnych (najlepiej szklanych) pojemnikach.
Wartościowe dokumenty, albumy i książki warto trzymać w zamkniętych szafkach.
Zaklej szczeliny i złącza — sprawdź pomieszczenie pod kątem szczeliny w ścianach, sufitach i podłogach, przez które mogą wejść rybiki i zaklej takowe za pomocą silikonu.
Regularnie sprzątaj — odkurzając, szczególnie zwróć uwagę na rogi i listwy przypodłogowe, gdzie rybiki mogą się schować.
Zrób pułapki — możesz kupić lub własnoręcznie przygotować pułapki zawierające taśmę klejącą, lub mokry papier z preparatem trującym dla rybików dostępnym w sklepach ogrodniczych.
Rybik cukrowy, choć nie jest niebezpieczny, to należy do uporczywych szkodników, których trudno jest się pozbyć. Dlatego proces usunięcia z naszych domów rybików może być mozolny i długotrwały. Niemniej jednak zastosowanie się do naszych wskazówek oraz cierpliwość są skuteczną drogą do wytępienia rybików.