Oznaczenia toalet damskich i męskich. Jakie są oznaczenia WC. 0
Oznaczenia toalet damskich i męskich. Jakie są oznaczenia WC.

Oznaczenia toalet umieszczane są na drzwiach ubikacji w miejscach użyteczności publicznej, restauracjach oraz toi-toiach. Zawieszane są one w celu komfortu dla korzystających z toalety, aby można było łatwo zidentyfikować to, dla kogo dana toaleta jest przeznaczona. W różnych miejscach można stosować innego rodzaju oznaczenia, ale podobnie jak w przypadku znaków drogowych najczęściej używane są uniwersalne symbole oznaczenia toalet.

Kategorie i oznaczenia toalet

Do najstarszych i najczęściej spotykanych oznaczeń należą te dostosowane do płci osób, które z nich korzystają. Kolejną często spotykaną kategorią toalet są te przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Ponadto są także toalety dla rodzica z dzieckiem oraz tzw. toalety rodzinne. W miejscach, gdzie znajduje się tylko jedna toaleta, jest ona tzw. toaletą unisex zwana też koedukacyjną, czyli dla wszystkich. Każda kategoria ubikacji oznaczona jest odpowiednim symbolem.

Oznaczenia toalet męskich

Toalety dla mężczyzn najczęściej oznaczane są takimi symbolami jak:

  • biały symbol sylwetki mężczyzny na niebieskim tle,
  • znak oznaczający płeć męską (♂),
  • zabawny obrazek np. sikającego do wiaderka chłopczyka,
  • napis „Toaleta męska" lub „Toaleta dla panów”,
  • litera” M”.

Oznaczenia toalet damskich

Na drzwiach toalety dla pań najczęściej znajdują się następujące oznaczenia:

  • biały symbol sylwetki kobiety na niebieskim tle,
  • znak z symbolem żeńskim (♀),
  • zabawny obrazek np. sikającej do wiaderka dziewczynki,
  • napis „Toaleta dla pań” lub „Toaleta damska”,
  • litera D lub K.

Toaleta, która jest przeznaczona zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn najczęściej oznaczana jest dwoma tabliczkami z symbolami pani i pana lub symbolem obie płci (⚥), napisem "toaleta" czy też po prostu symbolem WC.

Oznaczenia toalet specjalnych

Toalety przystosowane i przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami oznacza się międzynarodowym symbolem osoby na wózku inwalidzkim na niebieskim tle lub odpowiednim napisem.

Natomiast toalety przeznaczone dla rodziców z dziećmi, spotykane najczęściej w centrach handlowych na drzwiach mają symbol niemowlaka na przewijaku lub napis dla matki z dzieckiem. Z kolei na basenach lub różnego rodzaju aqua parkach można także korzystać z tzw. toalet rodzinnych opatrzonych symbolem rodziny, lub napisem.

Ponadto w różnego rodzaju miejscach znajdują się także toalety z napisami „toaleta tylko dla klientów” lub „toaleta dla personelu”.

W zależności od miejsca, kraju i kultury, oznaczenia toalet mogą się od siebie różnić, ale zazwyczaj mają łatwe do zidentyfikowania międzynarodowe symbole. Odpowiednie tabliczki najczęściej umieszczone są na drzwiach ubikacji lub na tabliczkach informacyjnych znajdujących się w ich pobliżu, aby odnalezienie odpowiedniej toalety było łatwe i szybkie.

My zapraszamy do naszego sklepu internetowego. Jeżeli produkt, którego szukasz to toaleta turystyczna to Sklep Toyka.pl jest najlepszym miejscem na jej zakup. Doradzamy i podpowiadamy jaki model toalety wybrać. Zapraszamy do zakupów

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Blog wpisy
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl