Jurta i glamping - wakacje pod namiotem w komfortowych warunkach 0
Jurta i glamping - wakacje pod namiotem w komfortowych warunkach

Myślisz o wakacjach w pięknym miejscu z dala od zgiełku kurortu? Marzy Ci się odpoczynek blisko natury, tam, gdzie czuć zapach lasu, słychać ptaki i można podziwiać rozgwieżdżone niebo? A może planujesz otworzyć agroturystykę lub kemping i szukasz pomysłu na nietuzinkową ofertę? Jeśli tak to z pewnością zainteresują Cię jurty — namioty mieszkalne stawiane w urokliwym otoczeniu przyrody. Przeczytaj, dlaczego mongolskie namioty są atrakcyjną alternatywą domków letniskowych.

Czym jest jurta — historia okrągłego namiotu przenośnego ze skór

Jurta to rodzaj namiotu używanego już ponad 3 tysiące lat temu przez ludy tatarskie i mongolskie, jako wojskowe schronienie. Rozpowszechnienie jurt związane było z podbojami Czyngis-chana w XIII wieku.

Tradycyjną jurtę kryto z wierzchu skórami jeleni i ozdobną tkaniną. Na szczycie kopuły dawniej znajdował się otwór dymny, obecnie z centralnego otworu może wystawać komin piecyka.

Jak wyglądała tatarska i mongolska jurta?

Konstrukcja jurty to kilka wiązanych paneli, które rozłożone tworzą cylindryczną ścianę. Na okrągłej konstrukcji jest składany dach, z wierzchu obciągnięty płótnem. Drewniane drzwi w jurtach mongolskich są zwrócone na południe, natomiast w kazachskich na wschód.

W XX wieku w jurtach pojawiły się drewniane gretingi tworzące podłogę, na której ustawiano meble i niezbędne sprzęty domowe. Dawniej ze względu na małą powierzchnię mieszkalną w jurtach obowiązywał ustalony rozkład miejsc dla łóżek i pozostałych mebli.

Współcześnie mongolskie jurty dostępne na całym świecie są alternatywą dla namiotów i domków letniskowych i wykorzystywane są w turystyce zwanej glampingiem.

Jurty i glamping — komfortowe namioty

Co to jest glamping?

Wyjeżdżając na wakacje, coraz częściej szukamy miejsc bez turystycznego gwaru z dala od hałaśliwych kurortów. Planujemy urlop tam, gdzie nasz wypoczynek będzie związany z obcowaniem z przyrodą. Jednocześnie chcemy odpoczywać w miejscu posiadającym wygodne łóżko, podstawowe meble i przyjemny klimat.

Takim rozwiązaniem jest popularny na całym świecie, a ostatnio także w Polsce,  glamping. Termin ten pochodzący od angielskich słów glamour i camping oznacza ekskluzywny kemping. Te nowoczesne kempingi znajdują się w uroczych miejscach blisko jezior, terenów leśnych, w górach czy też nad morzem. Ponadto glamping to często nie tylko nocleg blisko natury, lecz także możliwość skorzystania ze SPA, warsztatów jogi i ekologicznego jedzenia.

W ramach glampingu możemy skorzystać z oferty noclegów w różnego rodzaju miejscach: od  w pełni przeszklonych apartamentów  do domków na drzewie lub dryfujących na wodzie. Jednak najczęściej oferowaną formą noclegów są całoroczne luksusowe jurty.

Jak wygląda i jak jest zrobiona współczesna jurta?

Glamping w mongolskim namiocie daje możliwość wypoczynku blisko natury w komfortowy sposób. Konstrukcja namiotu pozwala bowiem na umiejscowienie jurty w dowolnym miejscu z dala od zabudowań i blisko uroków natury. Okrągły kształt dobrze wpływa na odzyskanie harmonii, a przeszklona kopuła pozwala cieszyć się widokiem rozgwieżdżonego nieba. To wszystko sprawia, że podczas urlopu w jurcie możemy oderwać się od chaosu cywilizacji, poczuć harmonię z otaczającą przyrodą, zniwelować stres i odzyskać spokój.

Poza urokami natury jurta to także wygodne łóżko, klimatyczny wystrój i wygodna łazienka. Wnętrza mongolskiej jurty są aranżowane w ten sposób, by zapewnić gościom komfortowy wypoczynek. Jurta zabezpieczona jest przed wiatrem i chłodem, dzięki izolacji z wełny mineralnej, lub konopnej oraz płótnem o bardzo wysokiej gramaturze. Ponadto namiot pokryty jest impregnatem chroniącym przed wodą, wilgocią i ogniem.

W zależności od tego, czy pragniemy powrotu do natury, czy też luksusowego noclegu możemy wybrać jurtę bez dostępu do mediów lub wyposażoną w nowoczesne sprzęty. W jurcie może znajdować się aneks kuchenny i komfortowa łazienka z turystyczną toaletą, a także piecyk opalany drewnem czy wanna z jacuzzi.

Noclegi w jurcie — alternatywa dla domków letniskowych

Jeśli posiadasz lub planujesz kupić działkę w urokliwej lokalizacji i chcesz zagospodarować ziemię, pomyśl o postawieniu jurty. Zamiast murowanego domku letniskowego lub chaty z bali możesz cieszyć się całorocznym, klimatycznym namiotem.

Rosnące zainteresowanie wakacjami blisko natury w klimatycznej jurcie sprzyja także osobom myślącym o prowadzeniu działalności turystycznej. Bez względu na to, czy chcesz postawić jurtę na własny użytek, czy zarabiać na noclegach postawienie mongolskich namiotów nie jest skomplikowane.

Czy jurta wymaga pozwolenia na budowę?

Prawo budowlane w ostatnich latach uległo zmianie i zapowiadana jest kolejna reforma przepisów budowlanych. Obecnie jurtę można postawić jako wolnostojącą altanę bez pozwolenia na budowę oraz bez wcześniej wymaganego zgłoszenia. Pamiętać należy o tym, że jej metraż nie może przekroczyć 35 m powierzchni i jednocześnie  łączna liczba  tego typu obiektów  na działce  wynosi dwa na każde 500 m2.

Jaka jest cena jurty calorocznej?

Budując i wyposażając jurtę, można postawić na minimalistyczny namiot lub na komfortowy apartament. Wszystko zależy od naszej wizji i budżetu, jaki chcemy zainwestować. Najtańsze jurty kosztują nieco poniżej 100 tys. zł, a ich cena rośnie razem z komfortem i jakością wyposażenia.

Mając czas i chęć do pracy można zbudować jurtę samodzielnie. W Polsce  jurtę należy odpowiednio zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi. Wyposażenie i aranżacja jurty zależy od naszych upodobań, przy wyborze mebli warto jednak pamiętać o wąskich drzwiach, braku tradycyjnych ścian i okien.

Jurta to nie tylko zdobywająca coraz więcej miłośników forma noclegu dla turystów, ale przede wszystkim sposób na wypoczynek w stylu mindfulness. Urlop spędzony jednocześnie blisko przyrody i  w komfortowych warunkach sprawi, że będziemy zregenerowani, odstresowani i uważni na nasze potrzeby.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Blog wpisy
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl