Papier toaletowy obecnie jest powszechnie dostępny, w wielu wzorach, kolorach oraz nutach zapachowych zajmuje dużo miejsca na półkach sklepowych. Natomiast w czasach PRL-u był produktem reglamentowanym, a jego zdobycie cieszyło wszystkich domowników. Z tego artykułu dowiesz się między innymi, jaka jest historia papieru toaletowego i czy jest on produktem niezastąpionym.
Historia papieru toaletowego
Historia papieru toaletowego jest jak jego rolka długa i …różnobarwna. Przed wynalezieniem papieru toaletowego w zamożniejszych kręgach stosowano do higieny tkaniny wełniane lub lniane. Wśród uboższego społeczeństwa do celów higienicznych używano trawy, mchu, śniegu, czy piasku.
Z odkryć archeologicznych dotyczących historii toalet wiemy, że w starożytnym Rzymie, w publicznym szalecie dostępne były naturalne gąbki wielokrotnego użytku.
Chiny są kolebką powstania wielu wynalazków, tak jest i w przypadku papieru toaletowego. W starożytnych Chinach, od około IV wieku na polecenie cesarza, był specjalnie produkowany papier do celów higienicznych. Cesarz Hongwu miał zlecić produkcję 720 000 rys, zawierających po 2 000 arkuszy papieru toaletowego o wymiarach 60 × 90 cm. Początkowo papier toaletowy był luksusem dostępnym tylko dla cesarskiej rodziny i dworu.
W XVIII wieku w celach higienicznych używano kartek z gazet, katalogów i książek. Niektóre wydawnictwa zdecydowały się nawet na dziurkowanie stron, aby można było je powiesić na gwoździu w toalecie.
Były też takie wydawnictwa, które przeciwnie nie chciały, aby ich produkty używane były do podcierania i zmieniły papier na błyszczący.
W XIX wieku zaczęto produkować i sprzedawać papier toaletowy w formie podobnej do tego używanego dzisiaj. Natomiast amerykanin Joseph Gayettyw 1857 roku wprowadził do komercyjnej sprzedaży papier toaletowy, którego arkusze miały nadruk z nazwiskiem przedsiębiorcy.
W 1890 roku bracia Edward i Clarence Scott założyli firmę produkującą papier toaletowy w rolkach Scott Paper Company. Wówczas papier toaletowy zaczął zdobywać popularność, niemniej nie brakowało głosów krytykujących, używanie papieru do higieny osobistej i opinii, że jest to szkodliwe dla ciała.
W latach 60-tych XX wieku zaczęto produkować dwuwarstwowy, bardziej chłonny i miękki papier toaletowy. Od tego czasu papier toaletowy stał się produktem powszechnie używanym, a jego faktura i właściwości ciągle były ulepszane.
Jak produkuje się papier toaletowy?
Papier toaletowy, podobnie jak inne rodzaje papieru produkowany jest z celulozy. Celuloza jest produktem pochodzenia roślinnego tworzonym między innymi z drewna i trzciny cukrowej.
W przypadku drewna produkcję papieru toaletowego rozpoczyna się od przetwarzania go w procesie zwanym „pulpingiem" na celulozę. Rozdrobnione drewno jest mieszane z wodą i chemikaliami usuwającymi kleiste jego składniki. Celulozę następnie przemienia się w mokrą masę zwaną pulpą będącą podstawowym składnikiem papieru toaletowego.
Powstałą pulpę przepuszcza się przez specjalne maszyny, które usuwają z niej niepotrzebne kawałki drewna czy kamienie. Następnie pulpę rozprowadza się na dużym bębnie lub taśmie i usuwa nadmiar wody. Powstała w ten sposób cienka warstwa papieru jest suszona za pomocą gorącego powietrza. W kolejnym etapie w zależności od tego ile warstw ma mieć papier, nakładane są dodatkowe warstwy i łączone ze sobą.
W zależności od typu papieru może on być farbowany i mieć nadruki albo wzory powstałe w procesie embossingu. Embossing jest procesem, w którym na papierze tworzy się wypukłe wzory.
Ostatnim etapem produkcji papieru toaletowego jest jego krojenie na odpowiednią szerokość i nawijanie na rolki.
Czym można zastąpić papier toaletowy?
Ze względu na to, że głównym składnikiem papieru toaletowego jest celuloza produkowana z drewna, szukane są ekologiczne alternatywy dbania o higienę. Do tych ekologicznych rozwiązań należą między innymi:
- Ekologiczny papier toaletowy - papier eko produkowany jest z makulatury i nie zawiera barwników i dodatków zapachowych;
- Bidet - urządzenie montowane w łazience, które pryska wodą, pomagając utrzymać higienę po korzystaniu z toalety. Istnieją również bidety, które można zamontować na zwykłej toalecie oraz bidety podróżne, czyli małe butelki z dyszą spryskiwacza. W krajach azjatyckich popularne jest montowanie obok sedesu specjalnych węży z wodą;
- Produkty wielokrotnego użytku - dostępne są tkaniny wielokrotnego użytku, wykonane są one zazwyczaj z bawełny, można je prać i używać powtórnie.
Papier toaletowy obecnie podobnie jak oznaczenia toalet, jest powszechnie stosowany w toaletach na całym świecie. Ponadto ma on szereg innych zastosowań w naszych domach. Dzięki chłonności jest wykorzystywany do mycia okien, czy wycierania rozlanych płynów. Ponadto papier toaletowy i rolki z niego pochodzące często stosowane są do różnego rodzaju prac plastycznych robionych przez dzieci. To, że papier toaletowy jest obecnie produktem pierwszej potrzeby, może świadczyć fakt, że w okresie lock downu, bardzo szybko znikał z półek sklepowych.