Papier toaletowy - higieniczny artykuł pierwszej potrzeby 0
Papier toaletowy - higieniczny artykuł pierwszej potrzeby

Papier toaletowy obecnie jest powszechnie dostępny, w wielu wzorach, kolorach oraz nutach zapachowych zajmuje dużo miejsca na półkach sklepowych. Natomiast w czasach PRL-u był produktem reglamentowanym, a jego zdobycie cieszyło wszystkich domowników. Z tego artykułu dowiesz się między innymi, jaka jest historia papieru toaletowego i czy jest on produktem niezastąpionym.

Historia papieru toaletowego

Historia papieru toaletowego jest jak jego rolka długa i …różnobarwna. Przed wynalezieniem papieru toaletowego w zamożniejszych kręgach stosowano do higieny tkaniny wełniane lub lniane. Wśród uboższego społeczeństwa do celów higienicznych używano trawy, mchu, śniegu, czy piasku.

Z odkryć archeologicznych dotyczących historii toalet wiemy, że w starożytnym Rzymie, w publicznym szalecie dostępne były naturalne gąbki wielokrotnego użytku.

Chiny są kolebką powstania wielu wynalazków, tak jest i w przypadku papieru toaletowego. W starożytnych Chinach, od około IV wieku na polecenie cesarza, był specjalnie produkowany papier do celów higienicznych. Cesarz Hongwu miał zlecić produkcję 720 000 rys, zawierających po 2 000 arkuszy papieru toaletowego o wymiarach 60 × 90 cm. Początkowo papier toaletowy był luksusem dostępnym tylko dla cesarskiej rodziny i dworu.

W XVIII wieku w celach higienicznych używano kartek z gazet, katalogów i książek. Niektóre wydawnictwa zdecydowały się nawet na dziurkowanie stron, aby można było je powiesić na gwoździu w toalecie.

Były też takie wydawnictwa, które przeciwnie nie chciały, aby ich produkty używane były do podcierania i zmieniły papier na błyszczący.

W XIX wieku zaczęto produkować i sprzedawać papier toaletowy w formie podobnej do tego używanego dzisiaj. Natomiast amerykanin Joseph Gayettyw 1857 roku wprowadził do komercyjnej sprzedaży papier toaletowy, którego arkusze miały nadruk z nazwiskiem przedsiębiorcy.

W 1890 roku bracia Edward i Clarence Scott założyli firmę produkującą papier toaletowy w rolkach Scott Paper Company. Wówczas papier toaletowy zaczął zdobywać popularność, niemniej nie brakowało głosów krytykujących, używanie papieru do higieny osobistej i opinii, że jest to szkodliwe dla ciała.

W latach 60-tych XX wieku zaczęto produkować dwuwarstwowy, bardziej chłonny i miękki papier toaletowy. Od tego czasu papier toaletowy stał się produktem powszechnie używanym, a jego faktura i właściwości ciągle były ulepszane.

Jak produkuje się papier toaletowy?

Papier toaletowy, podobnie jak inne rodzaje papieru produkowany jest z celulozy. Celuloza jest produktem pochodzenia roślinnego tworzonym między innymi z drewna i trzciny cukrowej.

W przypadku drewna produkcję papieru toaletowego rozpoczyna się od przetwarzania go w procesie zwanym „pulpingiem" na celulozę. Rozdrobnione drewno jest mieszane z wodą i chemikaliami usuwającymi kleiste jego składniki. Celulozę następnie przemienia się w mokrą masę zwaną pulpą będącą podstawowym składnikiem papieru toaletowego.

Powstałą pulpę przepuszcza się przez specjalne maszyny, które usuwają z niej niepotrzebne kawałki drewna czy kamienie. Następnie pulpę rozprowadza się na dużym bębnie lub taśmie i usuwa nadmiar wody. Powstała w ten sposób cienka warstwa papieru jest suszona za pomocą gorącego powietrza. W kolejnym etapie w zależności od tego ile warstw ma mieć papier, nakładane są dodatkowe warstwy i łączone ze sobą.

W zależności od typu papieru może on być farbowany i mieć nadruki albo wzory powstałe w procesie embossingu. Embossing jest procesem, w którym na papierze tworzy się wypukłe wzory.

Ostatnim etapem produkcji papieru toaletowego jest jego krojenie na odpowiednią szerokość i nawijanie na rolki.

Czym można zastąpić papier toaletowy?

Ze względu na to, że głównym składnikiem papieru toaletowego jest celuloza produkowana z drewna, szukane są ekologiczne alternatywy dbania o higienę. Do tych ekologicznych rozwiązań należą między innymi:

  • Ekologiczny papier toaletowy - papier eko produkowany jest z makulatury i nie zawiera barwników i dodatków zapachowych;
  • Bidet - urządzenie montowane w łazience, które pryska wodą, pomagając utrzymać higienę po korzystaniu z toalety. Istnieją również bidety, które można zamontować na zwykłej toalecie oraz bidety podróżne, czyli małe butelki z dyszą spryskiwacza. W krajach azjatyckich popularne jest montowanie obok sedesu specjalnych węży z wodą;
  • Produkty wielokrotnego użytku - dostępne są tkaniny wielokrotnego użytku, wykonane są one zazwyczaj z bawełny, można je prać i używać powtórnie.

Papier toaletowy obecnie podobnie jak oznaczenia toalet, jest powszechnie stosowany w toaletach na całym świecie. Ponadto ma on szereg innych zastosowań w naszych domach. Dzięki chłonności jest wykorzystywany do mycia okien, czy wycierania rozlanych płynów. Ponadto papier toaletowy i rolki z niego pochodzące często stosowane są do różnego rodzaju prac plastycznych robionych przez dzieci. To, że papier toaletowy jest obecnie produktem pierwszej potrzeby, może świadczyć fakt, że w okresie lock downu, bardzo szybko znikał z półek sklepowych.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Blog wpisy
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl