Piaskownica dla dzieci 0
Piaskownica dla dzieci

Piaskownica dla dzieci to jedna z najprostszych i najbardziej uniwersalnych zabawek ogrodowych. Zachęca dzieci do spędzania czasu na świeżym powietrzu, pomaga nawiązywać kontakty z rówieśnikami, a także jest miejscem kreatywnej zabawy zarówno na ogólnodostępnym placu zabaw, jak i w zaciszu własnego ogródka. W tym artykule przeczytasz, dlaczego warto mieć własną piaskownicę dla dzieci, jak ją wybrać i gdzie umieścić, aby zapewnić dziecku bezpieczną i twórczą rozrywkę.

Zalety piaskownicy dla dzieci

Kopanie, przesypywanie i budowanie z piasku to nie tylko znakomita zabawa, ale również stymulowanie rozwoju dziecka pod wieloma względami. Przede wszystkim pobudza kreatywność i wyobraźnię, ponieważ dziecko tworzy rozmaite kształty według własnych pomysłów z wykorzystaniem dodatkowych akcesoriów takich jak foremki w różnych kształtach i wielkościach, łopatki czy wiaderka. Zabawa w piasku rozwija też sprawność manualną naszej pociechy, ćwiczy koordynację oko-ręka oraz wzmacnia mięśnie dłoni i nadgarstka. Dzięki temu jego ruchy są coraz bardziej precyzyjne, a chwyt adekwatny do czynności, co przygotowuje dziecko do dalszej nauki rysowania oraz pisania. Piasek posiada różne właściwości sensoryczne, a zatem wpływa pozytywnie na rozwój zmysłów dziecka. Może on być suchy, mokry, ciepły, zimny, sypki lub lepki, a dziecko odkrywa jego właściwości poprzez dotyk oraz obserwuje, jak się zmieniają w różnych warunkach. Ponadto piaskownica dla dzieci to również miejsce spotkań z rówieśnikami, a wspólna zabawa sprzyja nawiązywaniu kontaktów, nauce współpracy, dzielenia się i pomagania. Dziecko uczy się także przestrzegania zasad, szanowania cudzej własności i przestrzeni oraz radzenia sobie z konfliktami i emocjami. Zabawa w piasku pomaga mu w budowaniu relacji z innymi dziećmi i wchodzeniu w różne role społeczne.

Gdzie sprawdzi się piaskownica dla dzieci?

Piaskownica dla dzieci przeważnie kojarzy nam się z publicznym placem zabaw lub ogrodem przedszkolnym, lecz możemy ją mieć również w domu czy własnym ogródku. W zależności od miejsca, w którym będzie się znajdowała, możemy wybrać odpowiedni rodzaj, rozmiar czy kształt.

Piaskownica dla dzieci w ogrodzie

Piaskownica dla dzieci w ogrodzie powinna być umieszczona w miejscu, które jest dobrze widoczne z domu, ale także chronione przed nadmiernym nasłonecznieniem, deszczem i wiatrem. Warto zabezpieczyć ją przed zwierzętami i zanieczyszczeniami, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Piaskownicę ogrodową możemy wyposażyć w dodatkowe elementy, takie jak daszek, ławki, zamykane pokrywy oraz zestawić z innymi sprzętami na przykład z tunelem czy zjeżdżalnią w zależności od tego, jak wiele przeznaczymy na nią miejsca.

Piaskownica dla dzieci na balkonie

Piaskownica dla dzieci umieszczona na balkonie, tarasie czy loggii to dobra opcja dla tych, którzy nie mają ogrodu, ale chcą zapewnić dziecku zabawę w piasku. Piaskownica na balkonie powinna być niewielka, lekka i łatwa w przenoszeniu i przechowywaniu. Możemy dopasować jej kształt do wymiarów balkonu tak, by stabilnie i bezpiecznie stała i była łatwo dostępna dla malucha. Piaskownicę na balkonie warto wyposażyć w pokrywę, która chroni piasek przed zabrudzeniem i wysychaniem.

Piaskownica dla dzieci w domu

Nawet w zaciszu własnego pokoju dziecko może cieszyć się zabawą piaskiem, jeśli zapewnimy mu do tego odpowiednie warunki. To dobry wybór, który niezależnie od pogody pozwala na tę aktywność. Piaskownica w domu powinna być mała, łatwa w czyszczeniu i niebrudząca. W celu zapewnienia bezpieczeństwa dziecka podatnego na uczulenia i podrażnienia możemy wypełnić ją specjalnym hipoalergicznym piaskiem. W domowej piaskownicy dla dzieci nasza pociecha może łączyć zabawę piaskiem z innymi przedmiotami na przykład klockami. Warto wybrać piaskownicę zamykaną, która chroni piasek przed rozsypaniem i kurzem oraz pozwala na jego bezpieczne przechowywanie.

Rodzaje piaskownicy dla dzieci

Piaskownice różnią się między sobą pod względem materiału, kształtu, wielkości, wyposażenia i ceny, a także miejsca, w którym będą użytkowane. Możemy wybrać dla naszego dziecka piaskownicę z plastiku, drewna lub materiałów łączonych.

Plastikowa piaskownica dla dzieci

Najłatwiejsza w montażu i przenoszeniu, a zarazem najtańsza jest piaskownica dla dzieci wykonana z plastiku. Piaskownica plastikowa jest lekka, estetyczna i odporna na warunki atmosferyczne, a zatem jest dobrym wyborem na balkon czy taras, a mniejsze modele sprawdzą się w mieszkaniu. Ponadto możemy zabrać ją ze sobą na działkę lub ustawić w ogrodzie w dowolnym miejscu, które w razie potrzeby możemy zmienić, przesuwając piaskownicę w mniej nasłoneczniony lub osłonięty przed wiatrem obszar. Niektóre modele plastikowej piaskownicy dla dzieci są przystosowane do napełniania wodą. Wówczas możemy zamienić ją w basen, który umili dziecku przebywanie w ogrodzie w upalny dzień.

Piaskownica zamykana

Możemy wybrać również piaskownicę zamykaną, wyposażoną w pokrywę zapobiegającą dostawaniu się do piasku liści i brudu. Niektóre modele piaskownicy dla dzieci posiadają rozsuwaną pokrywę w dwóch częściach, które na czas zabawy służą dziecku za siedzisko lub stolik. Pokrywa powinna być nie tylko dopasowana kształtem do piaskownicy, lecz również odpowiednio zamontowana, aby korzystanie z niej było bezpieczne.

Piaskownica z daszkiem

Praktycznym rozwiązaniem jest piaskownica z daszkiem, który chroni przed słońcem i deszczem. Zadaszenie zapobiega nagrzewaniu się piasku i zabawek oraz chroni dziecko przed oparzeniem słonecznym. Piaskownicę z daszkiem możemy ustawić w dowolnym, nawet nasłonecznionym miejscu. Daszek piaskownicy może być drewniany stały lub składany wykonany z wodoodpornej tkaniny w kształcie baldachimu.

Piaskownica dla dzieci – muszelka

Piaskownica dla dzieci wyróżnia się dużym wyborem kształtów. W zależności od materiału mamy do wyboru między innymi klasyczny kwadrat, okrąg, sześcian oraz popularną i lubianą przez dzieci muszelkę, która swym kształtem nawiązuje do pełnej piasku plaży. Muszelka jest piaskownicą dla dzieci wykonaną z tworzywa sztucznego.

Drewniana piaskownica dla dzieci

Piaskownica z drewna to najbardziej naturalne i ekologiczne rozwiązanie. Jest ona ciężka, stabilna i trwała, dlatego najczęściej wybieramy ją do ogrodu. Odpowiednio przygotowane, zaimpregnowane drewno będzie odporne, nie wyblaknie i nie odkształci się pod wpływem temperatury, jeśli będzie odpowiednio użytkowane. Drewno jest materiałem naturalnym bezpiecznym dla dziecka, jednak musimy pamiętać o tym, że wymaga odpowiedniej osłony i dostępu powietrza, gdyż w niewłaściwych warunkach może pleśnieć lub pękać. Wówczas piaskownica nie będzie spełniała koniecznych wymogów bezpieczeństwa. Istotne jest również ustawienie piaskownicy w odpowiednim miejscu. Warto wybrać jasne stanowisko, ale nie stale nasłonecznione oraz takie, które nie jest narażone na podtopienie. Drewnianą piaskownicę dla dzieci możemy wyposażyć w dodatkowe atrakcje takie jak ławeczki lub zjeżdżalnię. Piaskownica z drewna jest droższa od plastikowej i trudniejsza w montażu, lecz jej niewątpliwą zaletą jest to, że możemy ją zaprojektować i wykonać samodzielnie.

Piaskownica dla dzieci wykonana z materiałów łączonych

Piaskownica dla dzieci może mieć murowaną lub metalową ramę ze ściankami i siedziskami wykonanymi z płyty HDPE. Takie piaskownice spotykamy na ogólnodostępnych placach zabaw. To bardzo solidne i trwałe rozwiązanie, jednak wymaga profesjonalnego montażu i sporo miejsca. Zainstalowanie takiej piaskownicy możliwe jest wyłącznie na zewnątrz i wymaga dużego nakładu finansowego. Podobnie jak piaskownica drewniana, nie jest ona przenośna, dlatego tak ważne jest przemyślenie tego, gdzie ją ustawimy.

Jak zbudować piaskownicę dla dzieci

Piaskownicę dla dzieci bez problemu kupimy w sklepie, możemy jednak wykonać ją własnoręcznie. Wówczas będziemy potrzebowali materiały, z których wykonamy ramę piaskownicy, jej dno, pokrywę lub inne elementy takie jak daszek czy ławeczki. Najczęściej wybieranym materiałem do samodzielnego projektu i montażu piaskownicy jest drewno. Najpierw planujemy wielkość, kształt oraz to czy piaskownica będzie otwarta, czy też zamykana. Warto zadbać o odpowiednią obróbkę desek do wykonania ramy, aby były gładkie oraz zaimpregnować drewno bezpiecznymi, nietoksycznymi środkami, które przedłużą jego żywotność. Do wyściełania dna piaskownicy zwykle używa się specjalnej folii ogrodowej lub innego materiału odpornego na rozerwanie i przepuszczającego powietrze, co utrudnia rozwój grzybom oraz pleśniom. Podsumowując, piaskownica dla dzieci jest nie tylko miejscem dobrej zabawy i zapewnieniem dziecku zajęcia, ale również inwestycją w prawidłowy i harmonijny rozwój naszej pociechy. Dodatkowe akcesoria oraz praktyczne rozwiązania zapewnią bezpieczeństwo użytkowania piaskownicy, łatwe dbanie o jej czystość i radość dziecka. W zestawieniu z takimi dodatkami jak stolik turystyczny czy krzesło turystyczne piaskownica dla dzieci stanie się interesującym dopełnieniem rekreacyjnej części naszego ogrodu.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Blog wpisy
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl