Prysznic turystyczny, kempingowy prysznic przenośny - rodzaje i zasady korzystania 0
Prysznic turystyczny, kempingowy prysznic przenośny - rodzaje i zasady korzystania

Lato to dobry czas na to, by odpocząć na łonie natury, lub wziąć udział w różnego rodzaju festiwalach, które odbywają się „pod chmurką”. Wystarczy spakować do plecaka karimatę, śpiwór i wyruszyć w podróż. Ze znalezieniem miejsca, w którym możemy rozbić namiot, zwykle nie ma problemu, natomiast możemy mieć kłopot z tym, gdzie się umyć. Rozwiązaniem tego problemu jest zaopatrzenie się w prysznic turystyczny. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje pryszniców turystycznych oraz czym się one charakteryzują.

Czym charakteryzuje się prysznic turystyczny?

Prysznic turystyczny jest składanym i przenośnym urządzeniem, które umożliwia umycie się tam, gdzie nie ma dostępu do łazienki i tradycyjnego natrysku.

Dla miłośników kempingów, górskich wycieczek i harcerzy prysznic turystyczny jest dobrym sposobem na zadbanie o higienę podczas długich podróży, bez dostępu do łazienki.

Budowa i sposób działania prysznica turystycznego zależy od jego rodzaju i modelu, niemniej jednak taki natrysk zwykle składa się ze zbiornika na wodę, węża i nasadki prysznicowej. Bardziej złożone modele pryszniców turystycznych posiadają mechanizmy służące do pompowania i podgrzewania wody.

Rodzaje pryszniców turystycznych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli pryszniców turystycznych. Natomiast wybór prysznica zależy przede wszystkim od miejsca, w których prysznic będzie używany, oraz dostępności do wody i prądu.

Prysznic turystyczny solarny

Solarny prysznic turystyczny jest mniejszą i uproszczoną wersją ekologicznego rozwiązania, jakim jest klasyczny prysznic solarny.

Zbudowany jest z rurki z kranem oraz elastycznego i nieprzemakalnego zbiornika (worka) wyposażonego w zaczep służący do zawieszenia. Zbiornik prysznica zazwyczaj jest czarny, aby woda szybciej się nagrzewała od promieni słonecznych.

Zaletą turystycznego prysznica solarnego jest jego łatwość w użytkowaniu. Nie wymaga on podłączenia dodatkowego źródła energii. Wystarczy napełnić zbiornik wodą i ustawić go w nasłonecznionym miejscu, a ogrzana ciepłem promieni słonecznych woda wypływa ze zbiornika pod wpływem siły grawitacji. Plusem tego rodzaju prysznica turystycznego jest także jego niska cena, gdyż można go kupić już za kilkanaście złotych.

Natomiast wadą solarnego natrysku jest niskie ciśnienie wody i to, że jej temperatura zależy od ilości światła słonecznego, co w pochmurne dni może być problemem.

Prysznic turystyczny ciśnieniowy (na pompkę)

Ciśnieniowy prysznic turystyczny zbudowany jest podobnie do modelu solarnego, lecz dodatkowo posiada pompkę. Przy pomocy pompki (ręcznej lub nożnej) własną siłą wytwarzamy ciśnienie w pojemniku z wodą, dzięki czemu leci ona z końcówki prysznica.

Plusem prysznica turystycznego z pompką jest możliwość uzyskania wody z położonego nisko zbiornika. Główną wadą takiego rodzaju natrysku jest konieczność ciągłego pompowania, co może być męczące i sprawiać, że umycie się będzie utrudnione.

Prysznice na pompkę są nieco droższe od modeli solarnych i cena ciśnieniowego prysznica turystycznego wynosi około 100 złotych.

Prysznic turystyczny elektryczny z akumulatorem 12 V

Prysznic turystyczny elektryczny zasilany akumulatorem o mocy 12 V jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Dzięki podłączeniu do gniazda zapalniczki samochodowej zasilane prądem urządzenie samo pompuje wodę.

Jednak wadą takiego urządzenia jest to, że wymaga ono ładowania akumulatora oraz to, że woda musi być wcześniej nagrzana. Koszt zakupu prysznica turystycznego z akumulatorem wynosi ok. 200 złotych.

Prysznic turystyczny gazowy

Gazowe prysznice turystyczne wyposażone są w przepływowe podgrzewacze wody. Do podgrzewania wody wykorzystuje się gaz z butli turystycznej. Ten typ prysznica turystycznego ma też pompę zasilaną elektrycznie, dlatego urządzenie wymaga podłączenia do prądu o mocy 12 V (zapalniczki samochodowej).

Dużą zaletą prysznica turystycznego zasilanego gazem i prądem jest łatwość w obsłudze i komfort użytkowania. Wybierając ten rodzaj prysznica, możemy korzystać z kąpieli o standardzie zbliżonym do tradycyjnego natrysku. Natomiast wadą takiego rozwiązania jest konieczność podłączenia prysznica do prądu i butli gazowej, duża waga oraz jego wysoka cena.

Co warto wiedzieć, korzystając z prysznica turystycznego?

Nocując i korzystając z kąpieli na łonie natury, warto pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad, by nie szkodzić środowisku naturalnemu. Oto kilka reguł, które należy mieć na uwadze, biorąc prysznic na świeżym powietrzu:

  • bierz prysznic z dala od naturalnych źródeł wody — powinniśmy się myć z dala od jezior, rzek i innych naturalnych akwenów, aby nie zanieczyścić wody i znajdujących się w niej ekosystemów. Zalecana odległość od takich miejsc wynosi co najmniej 60-70 metrów;
  • biodegradowalne produkty do mycia — używanie do mycia biodegradowalnych mydeł i szamponów minimalizuje zanieczyszczenie chemikaliami naturalnego środowiska;
  • nie wylewaj wody po kąpieli do ziemi — woda używana do kąpieli może zawierać szkodliwe dla roślin i zwierząt składniki. Dlatego warto zbierać tzw. szarą wodę i wylać ją w miejscu z dostępem do kanalizacji;
  • ograniczaj zużycie wody — w trosce o środowisko naturalne warto zawsze ograniczać zużycie wody i oszczędzać ten życiodajny zasób;
  • przestrzegaj lokalnych przepisów — obszary naturalne i kempingi mogą mieć swoje własne przepisy dotyczące m.in. korzystania z wody, których należy przestrzegać.

Podsumowując, dzięki zakupowi prysznica turystycznego, niezależnie od tego, gdzie podróżujemy, możemy zawsze zadbać o czyste ciało.

Każdy rodzaj prysznica turystycznego ma swoje zalety i minusy. Dlatego wybór odpowiedniego prysznica turystycznego zależy od naszych indywidualnych potrzeb i miejsca, w którym chcemy korzystać z takiego urządzenia. Natomiast bez względu na to, jaki typ prysznica turystycznego wybierzemy, warto pamiętać, aby korzystając z niego dbać o środowisko naturalne.

Jeżeli szukasz produktów turystycznych to naszym sklepie internetowym znajdziesz najlepszy wybór toalet turystycznych w konkurencyjnych cenach. Jeżeli toaleta turystyczna to tylko w sklepie Toyka.pl. Zapraszamy.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Blog wpisy
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl