Drewniana toaleta na działkę nazywana jest potocznie wychodkiem, ustępem, wygódką lub sławojką. Ma ona postać kompaktowej kabiny o wymiarach około 100 x 110 x 203 centymetry. Czym powinna się charakteryzować kabina tego typu? Jakie wymogi musi spełniać?
Idealny wychodek drewniany to taki, który został wykonany z wysokiej jakości, zaimpregnowanych ciśnieniowo materiałów. Zabieg ten skutecznie ochroni go przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, takich jak opady, wysokie i niskie temperatury czy promienie słoneczne. Drewniana kabina powinna być dobrze wypoziomowana i stać na stałym gruncie.
Wyróżnia się dwa główne rodzaje ekologicznych wychodków:
- Kompostujące (inaczej suche) — ich cechą charakterystyczną jest brak konieczności spłukiwania. Konstrukcja takiego wychodka składa się z dwóch zbiorników. Jeden z nich jest użytkowany, drugi — po zapełnieniu poddawany procesowi kompostowania, w trakcie którego nieczystości są rozkładane na kompost za sprawą tlenu oraz mikro — i makroorganizmów. Po każdym użyciu kabiny kompostującej należy użyć trocin. Do jej zalet zalicza się ograniczanie ilości wykorzystywanych produktów chemicznych oraz zużywanej wody.
- Torfowe (nazywane są one również samokompostującymi się) — w przypadku takich kabin, środki trafiają do zbiornika wypełnionego mieszaniną torfu oraz kory sosnowej, na skutek czego powstaje w pełni bezpieczny dla środowiska nawóz. Podobnie jak wychodek kompostujący, ten również nie wymaga używania środków chemicznych oraz wody.
Jakie wymogi powinna spełniać toaleta stojąca na działce rekreacyjnej? Znaleźć można je w paragrafach 34 — 38 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Toaletę wyposażoną w zbiornik na nieczystości ciekłe można postawić wyłącznie na działce budowlanej, która nie jest podłączona do sieci kanalizacyjnej. Wyjątek stanowią tutaj tereny zalewowe, obszary podlegające szczególnej ochronie środowiska oraz te, które są narażone na niebezpieczeństwo powodzi.
Wychodek będący zbiornikiem bezodpływowym lub ustępem kanalizacyjnym powinien mieć nieprzepuszczalne dno i ściany, szczelne przykrycie wraz z zamykanym otworem do usuwania nieczystości oraz odpowietrzenie umiejscowione co najmniej 0,5 metra nad poziomem terenu.
Kluczowe z punktu widzenia prawa jest również rozmieszczenie pokryw oraz wylotów wentylacyjnych ze zbiorników bezodpływowych lub dołów nieskanalizowanych ubikacji. Gdy mają one do 4 miejsc, pojemność nieprzekraczającą 10 m3 i znajdują się w zabudowie jednorodzinnej, muszą się one znajdować w odległości 5 metrów od okien i drzwi pomieszczeń zewnętrznych, w których przebywają ludzie oraz 2 metry od granicy działki sąsiedniej, ulicy lub ciągu pieszego. Niezbędne jest tutaj także zachowanie odległości 15 metrów od najbliższej studni, z której pobierana jest woda.
Jeżeli nie mam miejsca na wychodek drewniany to inną opcją jest toaleta turystyczna. Toaleta turystyczna to ciekawa alternatywna dla sławojki na działce ROD