Współczesny rynek oferuje rodzicom wiele gadżetów, mających "ułatwić im życie", a ich dzieciom zapewnić bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój. Należą do nich między innymi różnego rodzaju nieprzemakalne pieluszki i akcesoria do przewijania niemowląt, które wychodząc wkładamy do wózka. Problem pojawia się wtedy, gdy nasze dziecko umie już wołać siku, lecz robi to często w nieodpowiednim czasie i miejscu. W takim przypadku warto zaopatrzyć się w nocnik turystyczny i inne gadżety toaletowe jak np. toaleta turystyczna. Poznaj zastosowanie, rodzaje i cechy nocników turystycznych
Nocnik turystyczny to nic innego jak lekka, poręczna i przenośna wersja tradycyjnego nocnika dla dzieci. Ten toaletowy gadżet pozwala na to by maluch w higieniczny, bezpieczny i komfortowy sposób załatwił swoją potrzebę, niemal w każdym miejscu. Dlatego dzięki małym rozmiarom i prostej konstrukcji nocnik turystyczny staje się bardzo przydatny w wielu sytuacjach.
Odpieluchowanie
Potocznie nazywane odpieluchowanie jest procesem, w którym dziecko uczy się używać nocnika lub toalety i przestaje korzystać z pieluch. Odpieluchowanie jest ważnym krokiem rozwojowym w życiu dziecka, który podobnie jak nauka chodzenia, czy mówienia wymaga czasu i ćwiczeń, a dziecko musi samo wykazać gotowość do tego etapu. Do sygnałów, które świadczą o gotowości do korzystania z toalety należą: komunikowanie o brudnej pieluszce, regularne pory wypróżnień, zainteresowanie toaletą i samodzielne zdejmowanie spodni.
Jeśli Twoje dziecko wykazuje taką gotowość ,warto go zaznajomić z nocnikiem i toaletą oraz zachęcić do korzystania z nich. Przydatne w tym czasie będą: atrakcyjny nocnik (najlepiej wybrany przez dziecko), książeczki tematyczne, mokry papier i gotowy do szybkiego użycia przenośny nocnik turystyczny.
Warto pamiętać, że odpieluchowanie nie zawsze jest prostym i szybkim procesem, dlatego ważne jest by w trakcie jego trwania być dla dziecka cierpliwym i wspierającym.
Spacery, piesze wycieczki i plac zabaw
Wyjście z domu na dłuższy spacer z niedawno „odpieluchowanym” dzieciakiem zwykle bywa problematyczne z powodu braku pieluchy i częstej potrzeby udania się do toalety. W takich sytuacjach składany nocnik turystyczny i mokry papier toaletowy schowany w koszu spacerówki bywa zbawienny.
Ponadto jednorazowe nocniki turystyczne mogą być przydatne także dla starszych dzieci podczas kilkugodzinnych górskich wycieczek.
Nocnik turystyczny warto także zabrać, wychodząc z dzieckiem niedaleko domu np. na plac zabaw, który jest tuż pod naszym blokiem. Kilkulatek zaangażowany w fascynującą zabawę zapomina o siku lub nie chcąc przerywać zabawy, alarmuje o konieczności pójścia do toalety na ostatnią chwilę. W takiej sytuacji powrót do domu nawet jeśli zajmuje tylko kilka minut, może być bardzo problematyczny. Natomiast zaprowadzanie dzieciaka pod krzaczek może być dla niego nie tylko wstydliwe, niehigieniczne, ale też niebezpieczne (np. grozi kleszczem na pupie).
W samochodzie, w samolocie i na wakacjach
Wakacje z dzieckiem to wyjątkowe doświadczenie, pełne radości z odkrywania wielkiego świata i tworzenia niezapomnianych wspomnień. Z drugiej strony podróże z maluchem to także duże logistyczne wyzwanie, bo brak ulubionego misia czy nagła potrzeba pójścia do toalety może zamienić podróż w koszmar.
Dlatego pakując się na podróż z małym dzieckiem warto na listę „must have” wpisać nie tylko dokumenty, ubranka, krem z filtrem, ale też misia i nocnik turystyczny.
Jednorazowy lub składany nocnik turystyczny umożliwi zrobienie siku w samochodowym korku, nie zawsze czystej toalecie publicznej czy na polu namiotowym.
Dodatkowo składany nocnik turystyczny w podróży może okazać się potrzebny, gdy chcemy wyrzucić skórkę po bananie lub w przypadku choroby lokomocyjnej.
Jakie są rodzaje nocników turystycznych
Nocnik turystyczny możemy kupić zarówno w sklepach z akcesoriami dziecięcymi, jak i z wyposażeniem turystycznym. Na rynku są dostępne nocniki i nakładki turystyczne w kilku formach i rozmiarach. Do najbardziej popularnych typów nocników turystycznych należą:
- jednorazowy nocnik turystyczny - jest bardzo praktyczny, bo lekki, mały i kosztuje kilka złotych. Złożony można schować w damskiej torebce lub męskiej kieszeni. Szybko daje się on rozłożyć, a po użyciu daje się łatwo i szczelnie zamknąć i jako odpad biodegradowalny można go wyrzucić do każdego kosza;
- składany nocnik turystyczny - wielorazowy i przenośny nocnik turystyczny wykonany z trwałego tworzywa sztucznego swoją konstrukcją przypomina składany taboret;
- nocnik turystyczny nakładka - gadżet toaletowy pełniący funkcję nocnika turystycznego i nakładki na sedes. Przydatny w domu, jak i podróży, lecz warto pamiętać, że jako nocnik wymaga on używania specjalnych woreczków foliowych;
- nocnik turystyczny pisuar - dziecięcy pisuar turystyczny wbrew pozorom nie jest przeznaczony tylko dla chłopców, ale także dla dziewczynek. W zależności od płci użytkownika należy tylko wybrać odpowiedni kształt lejka. Nocnik turystyczny pisuar, kształtem przypomina bidon, więc jest mały, lekki i dyskretny. Minusem takiego typu nocnika turystycznego jest to, że służy jedynie do oddawania moczu;
- nocnik turystyczny walizka - zamykany nocnik turystyczny w kształcie kolorowej walizki jest największym modelem w tej kategorii. Z drugiej strony ten rodzaj nocnika jest bardzo dla dziecka wygodny w i może być użytkowany na co dzień.
Podsumowując, nocniki turystyczne dostępne są w wielu formach, rozmiarach i kolorach oraz mają swoje zalety i wady. Dlatego przy wyborze nocnika turystycznego ważne jest, aby zastanowić się nad funkcjami jakie ma spełniać oraz nad tym, jak łatwo można go przenosić, czyścić i opróżniać. Warto pamiętać, że czasami może być konieczne używanie specjalnych worków lub innych akcesoriów, (np. mokrego papieru toaletowego), aby utrzymać higienę i unikać nieprzyjemnych zapachów.
Cena nocnika turystycznego zależy od jego rodzaju i materiału, z jakiego został wykonany. Jednorazowy, kartonowy nocnik kosztuje kilka złotych, pisuary i składane nocniki są w cenie ok. 30 - 80 złotych, najdroższe są nocniki w formie walizki (ok. 100 - 150 zł).