Każdy miłośnik turystyki wie, że przygotowanie do podróży to coś więcej niż wybór trasy, środka transportu czy miejsca docelowego. Udane wakacje to przede wszystkim odpowiednie spakowanie walizki lub plecaka, które zapewni nam wygodę i bezpieczeństwo. Z kolei w kontekście zdrowia i bezpieczeństwa, ważną rolę odgrywa tutaj apteczka turystyczna. Przeczytaj jakie elementy wyposażenia, powinna zawierać apteczka turystyczna oraz jak dobrać skład apteczki, by zapewnić sobie spokój ducha i bezpieczeństwo podczas turystycznej przygody.
Apteczka turystyczna - kluczowe wyposażenie każdego turysty
Apteczka turystyczna w przygotowaniu do podróży jest tak samo ważna, jak sprawny samochód dobry plecak, czy wygodne buty. Dlatego niezależnie od długości i celu podróży, powinna zawsze być pod ręką. Z kolei wyposażenie apteczki turystycznej warto dostosować do długości i rodzaju wyprawy, natomiast istnieją pewne elementy, które zawsze powinny wchodzić w skład apteczki turystycznej.
Co powinno być w apteczce turystycznej - rodzaje apteczek
Na rynku są dostępne różne rodzaje apteczek turystycznych - od małych, które mieszczą się w kieszeni plecaka, po większe i obszernie wyposażone, które są przeznaczone na dłuższe wyprawy. Natomiast podstawowy skład apteczki turystycznej powinien obejmować:
- gazę lub opatrunki jałowe (2 opakowania),
- bandaż elastyczny,
- plaster z opatrunkiem i plaster w rolce,
- woda utleniona lub sól fizjologiczna (w ampułkach),
- środek odkażający lub waciki nasączone antyseptykiem,
- rękawiczki jednorazowe,
- jednorazowa maska do sztucznego oddychania,
- folia NRC (płachta ratunkowa),
- chusta trójkątna,
- małe nożyczki,
- pinceta lub kleszczołapki,
- leki osobiste i przeciwbólowe (np. paracetamol),
- gwizdek awaryjny (do wzywania pomocy).
Ponadto w dobie COVID-19 ważne jest również, aby w apteczce znalazły się maseczki ochronne oraz środki do dezynfekcji rąk.
Co powinna zawierać mała apteczka turystyczna?
Na krótkie wycieczki warto zaopatrzyć się w małą apteczkę turystyczną. Powinna być ona kompaktowa i zawierać niezbędne elementy pierwszej pomocy, takie jak plastry, bandaże, środek antyseptyczny i podstawowe leki. Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru, może okazać się niezbędna i nieoceniona w przypadku drobnych urazów czy skaleczeń nawet podczas rodzinnych spacerów.
Co powinno być w apteczce turystycznej dla dziecka
Apteczka turystyczna dla dziecka, którą warto by maluch miał przy sobie np. na biwaku w lesie, nie wymaga specjalnych środków. Dobrze jest wyposażyć ją w leki przyjmowane przez dziecko np. inhalator na alergie, niepiekące środki odkażające i kolorowe plastry, które umilą leczenie małych urazów. Warto dołożyć także inne przydatne akcesoria dla najmłodszych podróżników takie jak krem z filtrem, mokre chusteczki czy papierowy nocnik turystyczny.
Apteczka turystyczna samochodowa
Podróżując samochodem, apteczka turystyczna samochodowa jest niezwykle przydatnym wyposażeniem. Wyposażając ją oprócz podstawowych środków opatrunkowych i leków warto dołączyć do niej nieco bardziej specjalistycznych produktów, takich jak podstawowy zestaw narzędzi, taśma klejąca czy przewody do rozruchu auta. Warto, też pamiętać o konieczności posiadania w samochodzie kamizelki odblaskowej i trójkąta ostrzegawczego.
Apteczka turystyczna survivalowa
Dla osób, które wybierają się na ekstremalne wyprawy typu off-road, czy przygody w dzikich rejonach, apteczka turystyczna survivalowa jest niezbędnym elementem wyposażenia. Ten rodzaj apteczki turystycznej zawiera nie tylko standardowe środki opatrunkowe, ale też różnego typu narzędzia potrzebne do przetrwania w trudnych warunkach. Dlatego w skład takiej apteczki turystycznej mogą wchodzić przedmioty takie jak: zestaw do rozpalania ognia, linki paracord, folia mylarowa do izolacji cieplnej oraz nóż.
Apteczka turystyczna na długie i dalekie podróże
Na dłuższe lub dalekie wyprawy, gdzie nie ma łatwego dostępu do pomocy medycznej i apteki warto zabrać apteczkę turystyczną, której skład jest bardziej kompleksowy. Taka apteczka turystyczna powinna zawierać wiele materiałów opatrunkowych, różnorodnych leków i medykamentów (np. glukozę czy izotonik), a także specjalistycznych środków takich jak koc termiczny, aparat do mierzenia ciśnienia. Warto również pomyśleć o dodatkowych akcesoriach i lekach, które mogą być potrzebne w trudnych warunkach np. w wysokich partiach gór.
Apteczka turystyczna w góry - zawartość
Apteczka turystyczna jest szczególnie ważna, gdy wybieramy, się w tzw. miejsca z daleka od cywilizacji jak np. w wysokie partie gór. Istotne podczas wypraw górskich, jest mieć przy sobie apteczkę wyposażoną w środki na ukąszenia, oparzenia, bandaż elastyczny, koc termiczny oraz preparaty przeciwsłoneczne. W trudnym terenie przydadzą się także dodatkowe akcesoria takie jak gwizdek awaryjny, czy papier toaletowy oraz leki ratujące życie.
Na co zwrócić uwagę wybierając apteczkę turystyczną?
Wybierając odpowiednią apteczkę turystyczną, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, kluczowe znaczenie ma rodzaj wyprawy oraz jej długość. Jeśli planujesz krótką wycieczkę w okoliczne lasy, mała apteczka może być wystarczająca. Z kolei na dłuższe wyprawy w miejscach, gdzie pomoc medyczna nie jest łatwo dostępna, warto zainwestować w większą i bardziej kompleksową apteczkę. Podsumowując, podczas planowania wyprawy szczególnie tej pod namiot, czy w góry powinniśmy pamiętać o istotnych detalach, takich jak kompletna apteczka turystyczna. Apteczka turystyczna jest bowiem ważnym elementem wyposażenia plecaka, który zapewni nam bezpieczeństwo. Ważne jest także dostosowanie składu apteczki do potrzeb twoich oraz osób z tobą podróżujących. Warto uwzględnić to, że osoby z alergiami czy innymi schorzeniami mogą wymagać specjalistycznych leków. Pamiętaj także o trwałości środków w apteczce i regularnie sprawdzaj daty ważności oraz uzupełniaj zużyte produkty.